Capsula Mundi - drzewo zamiast nagrobka?

Na świecie wiele mówi się ostatnio o zielonych cmentarzach, na których pomnikiem znaczącym mogiły osób zmarłych są żywe drzewa tworzące las pamięci, w którym rodziny mogą spacerować z dziećmi i przekazywać wiedzę na temat przyrody.

W trosce o ekologię

Źródło: https://www.capsulamundi.it/en/

Tworzenie lasów pamięci rozważane jest jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych pogrzebów i wsparcie walki z zanieczyszczeniami, bowiem drzewa są potężnymi sojusznikami w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi - m.in. pełnią rolę pochłaniaczy CO2, wpływając na stabilność klimatu.


Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób*
.

 

Włoscy projektanci Anna Citelli i Raoul Bretzel, stworzyli Capsula Mundi, projekt, który wpisuje człowieka w ciągłość cyklu życia natury. Ta uniwersalna koncepcja wykraczająca poza tradycje kulturowe i religijne po raz pierwszy została zaprezentowana w 2003 roku na włoskich targach “Salone del Mobile”. Do dziś pozostaje jednak w fazie konceptu.

Na czym polega projekt Capsula Mundi?

Źródło: https://www.capsulamundi.it/en/

Projekt Capsula Mundi prezentuje ideę, w której trumna z biodegradowalnego materiału na bazie skrobi ma kształt jaja, wewnątrz którego umieszcza się ciało w pozycji embrionalnej lub prochy osoby zmarłej. Kapsuła, niczym ziarno rośliny, jest sadzona w ziemi, a miejsce jej złożenia przyozdabia się drzewem, symbolizującym połączenie nieba i ziemi, które posłuży jako pomnik dla zmarłego oraz jako spuścizna dla potomnych i przyszłości naszej planety. Gatunek drzewa zmarły wybiera za życia. Z biegiem czasu, ciało złożone w kokonie dostarcza substancji odżywczych dla posadzonych nad nim drzew. Krewni i przyjaciele zmarłego troszcząc się o drzewo, wyrażają pamięć o nim. Projekt zakłada brak jakichkolwiek oznaczeń na drzewach, a jedynie wpisywanie ich lokalizacji do systemu GPS, dzięki czemu łatwo będzie można odnaleźć drzewo upamiętniające konkretną osobę.

 

Opisana koncepcja umieszczania ciała w biodegradowalnym kokonie wciąż pozostaje na etapie wizji. Wprowadzenie jej w życie wymaga trochę czasu - potrzebne są nie tylko zmiany regulacji prawnych w wielu krajach, ale także zmiana sposobu myślenia ludzi. Obecnie projektanci skupili się na wdrożeniu projektu Capsula Mundi w oparciu o biodegradowalne urny zawierające prochy zmarłego. Już teraz wszystkie osoby, które decydują się na zakup urny Capsula Mundi, mogą bezpłatnie pobrać aplikację Memories Now i skorzystać z usługi geolokalizacji drzewa, a także stworzyć "pokój wspomnień", w którym będą dzielić się wspólnymi zdjęciami i filmami.

‹ wróć